Elektrostymulacja metodą ENMOT (Elektro Neuro Mobilizacja Obszaru Twarzowego) to w pełni bezpieczna i skuteczna stymulacja obwodowa przy użyciu prądu o niskim natężeniu stworzona przez specjalistów z zakresu neurologopedii – Magdalenę Mazur oraz Sebastiana Grzechnika. Zabieg elektrostymulacji, dzięki odpowiednio dobranym parametrom, wspomaga kompleksowe leczenie pacjentów z zaburzeniami logopedycznymi i nastawiony jest na usprawnianie zaburzonych i nieprawidłowych FUNKCJI. Ma zastosowanie w terapii pacjentów z:
- zaburzeniami połykania (dysfagią),
- nieprawidłową artykulacją (w dyslalii obwodowej),
- asymetrią twarzy (np. w przebiegu porażenia nerwu czaszkowego VII – twarzowego),
- dyzartrią (po udarach, u pacjentów z MPDz),
- nadmiernym ślinieniem,
- dystrofią mięśni,
- rzadkimi zespołami genetycznymi (SMA, SLA, DMD, SCA, zespół Moebiusa, Charge, Treachera Collinsa),
- rozszczepem wargi i/lub podniebienia,
- nieprawidłową dystrybucją napięcia mięśniowego obszaru ustno-twarzowego.
Metodę stosuję się również z powodzeniem u dzieci z wadami wymowy, które oddychają nieprawidłowym (ustnym) torem i nie pionizują języka w spoczynku, w czasie połykania i mówienia. Może być również stosowana wspomagająco u dzieci po zabiegu podcięcia wędzidełka podjęzykowego i/lub wędzidełka wargi górnej.
Zabieg na jeden obszar trwa 15 minut. W sesji elektrostymulacji można stymulować jeden lub więcej obszarów. Ilość obszarów poddawanych stymulacji określa logopeda po wcześniejszej diagnozie pacjenta.
Podczas zabiegu pacjent nie odczuwa dyskomfortu. Może czuć lekkie mrowienie w obszarze stymulacji lub może nie odnotować żadnych odczuć. Dla uzyskania najlepszej skuteczności zaleca się,aby elektrostymulację wykonywać w serii zabiegów 2-3 razy w tygodniu przez 6-8 tygodni, w zależności od poprawy struktury stymulowanej okolicy.
Istnieją przeciwwskazania do zabiegu, m.in.:
• aktywna padaczka,
• rozrusznik serca,
• zakażenie bakteryjne skóry,
• aparat ortodontyczny stały,
• implanty słuchowe,
• uszkodzenie skóry w miejscu zabiegu,
• choroby nowotworowe,
• niektóre rodzaje zastawki komorowo-otrzewnowej.
DLATEGO OSOBY BĘDĄCE POD STAŁĄ OPIEKĄ LEKARZY SPECJALISTÓW, POWINNY POSIADAĆ ZAŚWIADCZENIE O BRAKU PRZECIWWSKAZAŃ DO ELEKTROSTYMULACJI.
Terapię prowadzi p. Paulina Wierzchowska-Kujawa.
Zapraszamy na pierwszą wizytę u logopedy odnośnie elektrostymulacji ENMOT!