Usługi Wspomagające
Elektrostymulacja jest metodą wspomagającą terapię logopedyczną.
Jest to w pełni bezpieczna stymulacja obwodowa. Polega głównie na pobudzeniu pracy mięśni oraz unerwiających je nerwów. Działa również na nerwy czuciowe, co powoduje jej skuteczność w problemach bólowych oraz zaburzeniach czucia.
W zależności od rodzaju problemu w elektrostymulacji używa się impulsów prostokątnych TENS lub EMS o niskim natężeniu. W szczególnych przypadkach np. odnerwieniach pooperacyjnych stosowane są prądy o impulsach trójkątnych.
Podczas elektrostymulacji wykorzystuje się szereg różnych elektrod, które pozwalają zarówno na stymulację zewnętrzną jak i wewnątrz jamy ustnej.
Elektrostymulacja jest skuteczna przy porażeniach nerwów (np. twarzowego, trójdzielnego) i dysfunkcji nerwu błędnego, w zespołach bólowych, przy obniżeniu przewodnictwa nerwowego, przy podwrażliwości i nadwrażliwości w obszarze ustno-twarzowym, w przypadku zaburzeń napięcia mięśniowego, w problemach z połykaniem i z przyjmowaniem pokarmów oraz z regulacją procesów ślinienia.
Stosuje się ją zarówno u dzieci jak i dorosłych w zaburzeniach takich jak:
- udar,
- autyzm,
- mózgowe porażenie dziecięce,
- SMA, SLA
- zespoły genetyczne,
- dystrofie mięśniowe,
- rozszczepy wargi/podniebienia,
- wady wymowy,
- zaburzenia miofunkcjonalne np. problemy z domknięciem buzi i pozycją spoczynkową języka.
Z uwagi na bezpieczeństwo pacjenta w niektórych przypadkach wymagana jest zgoda lekarza prowadzącego na wykonanie zabiegu.
W zależności od zastosowanych parametrów (rodzaj prądu, natężenie, częstotliwość, czas trwania) oraz celu terapii i ilości zabiegów efekty będą się różniły.
Głównym celem elektroterapii jest jednak uzyskanie widocznych efektów w zakresie funkcjonalnym.
Rewelacyjna metoda Neurostymulacji,
wspierająca działanie mózgu!
W czym może pomóc Mikropolaryzacja?
- Stany Depresyjne
- Przewlekły ból, np. migreny
- Zaburzenia koncentracji, pamięci
- Zaburzenia psychoemocjonalne
- Afazja Motoryczna
- Problemy z komunikowaniem werbalnym
- Rozumienie Mowy
- Nadpobudliwość
- Choroba Alzheimera
- Choroba Parkinsona
- Zaburzenia napięcia mięśniowego, np. w wyniku urazu mózgu (udar, Mózgowe porażenie dziecięce)
Co to jest Przezczaszkowa Stymulacja Prądem Stałym?
(ang. transcrenial Direct Current Stimulation—tDCS)
Przezczaszkowa Stymulacja Prądem Stałym (ang. tDCS) jest stosunkowo nową i niezwykle obiecującą techniką nieinwazyjnego, bezpiecznego i bezbolesnego stymulowania mózgu.
Mózg pod względem działania i budowy jest najbardziej złożonym organem w ludzkim ciele. Składa się z miliardów komórek nerwowych zwanych neuronami.
Znakomita większość procesów zachodzących w mózgu w tym związanych z pracą innych organów ciała oraz reakcją na bodźce zewnętrzne jest związana z przepływem ładunków elektrycznych między neuronami. Okazało się, że poprzez dostarczanie ładunków elektrycznych z zewnątrz (wymuszanie przepływu prądu stałego) i kierowanie ich w określone obszary kory mózgowej można osiągać określone, pozytywne rezultaty.
W trakcie stymulacji prąd stały o natężeniu 0.5—2mA jest wysyłany poprzez czaszkę (skalp) w celu modulacji funkcji mózgu. Jest to tzw neuromodulacja ośrodków korowych.
Z urządzenia wyprowadzonych jest kilka przewodów. Jeden z przewodów (1) reprezentuje ”Anodę” i posiada potencjał dodatni (+), drugi przewód (2) reprezentuje ”Katodę” i posiada potencjał ujemny(-). Kolejne dwa przewody odpowiadają za “uziemienie”.
Do każdego przewodu jest podłączona jedna elektroda. Elektrody umieszcza się na głowie(skalpie) w określonych miejscach w celu osiągnięcia pożądanych efektów.
Prąd płynie z anody(+) do elektrody dodatniej, pokonuje barierę: powierzchnia elektrody-skóra, następnie przepływa przez mózg do elektrody ujemnej i spływa do katody(-). Charakter neuromodulacji jest uzależniony od typu elektrody.
Katoda (-) zmniejsza a anoda(+) zwiększa poziom wzbudzenia korowego.
Miejsca przyłożenia elektrod na scalpie są określane za pomocą międzynarodowego systemu 10-20 opracowanego w latach pięćdziesiątych dla potrzeb EEG.
W systemie tym wyodrębniono kilkadziesiąt punktów pomiaru (przyłożenia elektrod) i oznaczono każdą lokalizację dużą literą i cyfrą.
Ten system znalazł również zastosowanie w procedurach TMS (stymulacja magnetyczna) oraz w tDCS.
Pierwotnym celem dla , którego opracowano metodę tDCS była chęć pomocy w przyspieszniu rehabilitacji osób po udarach mózgu i zwązanych z tym powikłaniach neurologicznych Późniejsze badania naukowe pokazały, że Przezczaszkowa Stymulacja Prądem Stałym poprzez neuromodulacje anodową (+) i katodową(-) ukierunkowaną na różne obszary kory przynosła zaskakujaco pozytywne rezultaty również u ludzi zdrowych , którzy nigdy nie przeszli udaru.
Mikropolaryzacja, czyli terapia neurostymulacyjna, może przynieść różnorodne efekty, które są zależne od indywidualnych potrzeb pacjenta.
Najczęstsze efekty mikropolaryzacji to:
- Poprawa funkcji motorycznych:
U pacjentów z problemami neurologicznymi może dojść do zwiększenia kontroli ruchów oraz poprawy koordynacji. - Poprawa funkcji poznawczych:
Wzrost koncentracji, poprawa pamięci oraz zdolności uczenia się. - Zwiększenie efektywności mowy:
Lepsza artykulacja i płynność wypowiedzi, zwłaszcza u pacjentów z zaburzeniami mowy. - Redukcja napięcia mięśniowego:
Mikropolaryzacja może pomóc w zmniejszeniu spastyczności u pacjentów z problemami mięśniowymi. - Stabilizacja emocjonalna:
Możliwe efekty to poprawa nastroju, redukcja stresu oraz lepsza kontrola nad emocjami.
Efekty te są indywidualne i mogą się różnić w zależności od pacjenta oraz jego stanu zdrowia.
Aparat Starstim tES to bezprzewodowy 8-kanałowy stymulator prądu, umożliwiający neurostymulacje prądem stałym (tDCS), zmiennym (tACS) lub o losowych parametrach szumu (tRNS).
Urządzenie wyposażone jest w czepek neoprenowy ułatwiający rozmieszczenie elektrod zgodnie z systemem 10-20. Terapeuta może kontrolować prąd w każdej elektrodzie oddzielnie.
Mikropolaryzacja wytworzona przez zastosowanie tDCS, prowadzi do zmiany potencjałów błony białkowo-lipidowej otaczającej komórkę nerwową, obniżając lub zwiększając jej zdolność do reakcji na kolejne nadchodzące impulsy.
Ze względu na długotrwałe pobudzenie synaptyczne dochodzi do zmian w błonie komórkowej postsynaptycznej. W konsekwencji występuje większa skłonność komórki postsynaptycznej do mikropolaryzacji w odpowiedzi na impuls elektryczny lub neuroprzekaźnik.
Zjawisko to nosi nazwę LTP (ang. Long-Term Potentiation). Mikropolaryzacja powoduje więc zmianę pobudliwości w ośrodkach korowych mózgu, którą my, terapeuci, poprzez zastosowanie odpowiedniego urządzenia do neuroterapii, możemy sprowokować, a następnie kontrolować.
W toku prowadzonych badań naukowych w ramach zagadnień związanych z neurotechnologią okazuje się, że bardzo ważna dla zachowania homeostazy organizmu jest synchronizacja w pracy lewej i prawej półkuli mózgowej.
- Implanty, ciała obce, metalowe klipsy
- Zastawka mózgowa
- Rozrusznik serca
- Ciąża
- Nowotwór
- Padaczka*
*– nie jest to przeciwskazanie bezwzględne.
- Liczba kanałów: 8
- Rodzaje stymulacji: tDCS, tACS oraz tRNS
- Zakres częstotliwości tACS: 0–250 Hz
- Zakres częstotliwośc tRNS: 00–500 Hz
- Prąd: maksymalny ok. 2mA na elektrodę
- Konfigurowanie prądu dla każdego kanału oddzielnie
- Dokładność: <1%
- rozdzielczość: <1 μA
- Możliwość ustawienia czasów narastania i opadania
- Napięcie: do ok. 15 V dla każdej elektrody
- Natężenie prądu ograniczone do < 2 mA
- Maksymalny prąd dla wszystkich elektrod < 4 mA
- Definiowany czas stymulacji – maksymalnie 1 godzina
- Wymagany pomiar impedancji przed stymulacją
- Możliwość natychmiastowego przerwania stymulacji w dowolnym momencie
Terapia Hiperbaryczna, inaczej HBOT (Hyperbaric Oxygen Therapy) to bezinwazyjna i bezbolesna metoda polegająca na zwiększeniu stężenia tlenu we wdychanym powietrzu.
Przebywając w specjalnie zaprojektowanej komorze hiperbarycznej, otrzymuje się tlen o wysokim stężeniu w warunkach podwyższonego ciśnienia. Pozwala to na skuteczniejsze przedostawanie się tlenu do obszarów mniej ukrwionych lub miejsc gdzie jest on niezbędny.
Przebywanie w komorze hiperbarycznej stymuluje organizm, odżywia niedotlenione komórki, a co za tym idzie – wzmacnia układ immunologiczny i pomaga wrócić do zdrowia.
ZDROWIE
Zadbaj o swoje zdrowie poprzez regularne stosowanie Terapii Hiperbarycznej w naszej komorze!
Wiele opracowań oraz badań naukowych potwierdza zbawienny wpływ terapii hiperbarycznej na nasze zdrowie.
Terapia Hiperbaryczna wspomaga:
- leczenie miażdżycy, nadciśnienia tętniczego oraz niedotlenienia tkankowego,
- leczenie zaburzeń potencji,
- łagodzenie skutków reumatyzmu,
- wspomaganie rehabilitacji po urazach,
- leczenie cukrzycy oraz zespołu stopy cukrzycowej,
- leczenie chorób skórnych, tj. łuszczycy, grzybicy, oraz trudno gojących się ran,
- terapię u osób z autyzmem.
SPORT
Poprawiaj swoje życiowe rekordy!
Sesje w naszej komorze hiperbarycznej poprawiają wydolność fizyczną organizmu, przyspieszają regenerację mięśni oraz skracają czas rekonwalescencji po urazach.
Dzięki natlenieniu zwiększa się ilość nukleotydów ATP, czyli głównego nośnika energii w Twoim ciele. Mięśnie mają więc paliwo do dłuższego i intensywniejszego treningu.
Skraca się czas potrzebny na regenerację po mikrourazach oraz na metabolizm kwasu mlekowego, który zalega w Twoich mięśniach. Organizm szybciej dochodzi do siebie między treningami.
Terapia Hiperbaryczna wpływa korzystnie na:
- zmniejszenie obrzęków po stłuczeniach, skręceniach i kontuzjach,
- trwałe zwiększenie wydolności siłowej organizmu,
- szybszą regenerację i zmniejszenie bólu pomiędzy treningami i ważnymi zawodami sportowymi.
URODA i PIĘKNO
Pomóż swojej skórze zachować piękny wygląd, popraw swój metabolizm i powstrzymaj efekty starzenia.
Zwiększona ilość komórek macierzystych i tlenu pozwala odżywić skórę na wielu jej poziomach. Twoja skóra odzyskuje naturalny blask, kolor oraz piękno, ponieważ podczas sesji słabe i stare komórki zastępowane są przez nowe.
Tlenoterapia wspomaga proces leczenia chorób skórnych takich jak trądzik lub egzemy. W natlenionym organizmie przyspiesza metabolizm, a efekty procesu odchudzania są szybciej widoczne.
Tlenoterapia korzystnie wpływa na:
- usuwanie toksyn i szkodliwych metali ciężkich, utrudniających przemianę materii,
- odżywianie komórek skóry – stare komórki zastępowane są nowymi,
- przyspieszenie metabolizmu – szybsze efekty odchudzania,
- zwiększenie ilość produkowanego kolagenu.
OxyBed Maxi
Komora OxyBed Maxi dzięki swoim rozmiarom zapewnia najbardziej wymagającym dostateczną ilość miejsca oraz poczucie komfortu. Spokojnie pomieści dwie osoby, np. dziecko wraz z opiekunem. Uwielbiana przez osoby aktywnie fizycznie. Sesje w tej komorze zapewniają poczucie bezpieczeństwa oraz pożądane efekty najbardziej wymagającym.
Ciśnienie 1,3 ATA | Tlen 10 l/min.
Liczba osób: 2
Wymiary:
Długość 225 cm | Średnica 90 cm
Pomimo tak wielu zbawiennych dla nas korzyści związanych Terapią Tlenową, niestety istnieją również sytuacje, w których nie zaleca się korzystania z komór hiperbarycznych.
Przeciwwskazania bezwzględne:
Przy poniższych przeciwwskazaniach nie ma możliwości skorzystania z Terapii Hiperbarycznej.
- nieleczona odma opłucna,
- ciąża,
- stan po laseroterapii po retinopatii wcześniaczej,
- przyjmowanie leków cytotoksycznych takich jak bleomycyna, doksorubicyna, disulfiram itp.
Przeciwwskazania względne:
Wymagają od pacjenta konsultacji ze swoim lekarzem, żeby mógł on skorzystać z Terapii Hiperbarycznej.
- zabiegi operacyjne w obrębie klatki piersiowej,
- zapalenie nerwu wzrokowego,
- rozrusznik serca,
- zapalenie zatok,
- drgawki,
- gorączka,
- krwotok,
- niedawno przebyte przeziębienie,
- ostre choroby uszu,
- klaustrofobia,
- rozsiana choroba nowotworowa.
Jeżeli masz wątpliwości, czy któreś z tych dolegliwości nie jest przeciwwskazaniem do terapii w komorze hiperbarycznej, prosimy o omówienie tej kwestii ze swoim lekarzem.
Warto pamiętać, że pomimo tego, iż tlenoterapia w komorze hiperbarycznej jest zabiegiem bezinwazyjnym, to może mieć niewielkie skutki uboczne w postaci zmęczenia oraz bólu głowy. W szczególności po pierwszej i drugiej sesji.
Cała sesja trwa ok 1 godzinę, zatem przed zabiegiem zjedz coś lekkiego i skorzystaj z toalety.
W dniu sesji należy unikać:
- spożywania alkoholu,
- napojów gazowanych,
- energetyków,
- palenia papierosów na 2 godziny przed sesją.
Pamiętaj o wygodnej odzieży. W trakcie sesji nie wskazane jest korzystanie z telefonu i innych urządzeń elektronicznych. W zamian za to proponujemy MUZYKOTERAPIĘ o odpowiedniej częstotliwości płynącą ze słuchawek oraz zachęcamy do skorzystania z naszego kącika z lekturą (w 5 sesji można przeczytać grubą książkę)
CZYM JEST COVID-19?
Covid-19 jest to choroba zakaźna wywołana przez wirus SARS-CoV2. Ma bardzo zróżnicowany przebieg kliniczny, który zależy od cech indywidualnych i najprawdopodobniej od ilości wirusa, na który został wystawiony pacjent.
W większości przypadków choroba ma przebieg łagodny, a nawet bezobjawowy, ograniczający się do objawów ze strony górnych dróg oddechowych. Postać ciężka stanowi około 15%, a bardzo ciężka 5%. U tych pacjentów dochodzi do rozwinięcia się ciężkiego zapalenia płuc i niewydolności oddechowej.
OBJAWY CHOROBY
- GORĄCZKA, utrzymująca się nawet do dwóch tygodni na poziomie 38-39 stopni.
- KASZEL
- ZMĘCZENIE, nieustępujące po odpoczynku, silniejsze niż to, z którym pacjent miał wcześniej do czynienia.
- BÓL MIĘŚNI i STAWÓW, powodem jest stan zapalny mięśni.
- ZABURZENIE WĘCHU i SMAKU, który może trwać wiele tygodni. Zazwyczaj wraca lub jest lekko zmieniony, niekiedy pacjent czuje jeden uporczywy zapach.
- BÓL GARDŁA, drapanie w gardle.
- OBJAWY ZE STRONY UKŁADU POKARMOWEGO takiej jak: nudności, wymioty, biegunka, ból brzucha.
POWIKŁANIA
Do czynników, które znacznie zwiększają ryzyko ciężkiego przebiegu choroby i powikłań należą otyłość. Tkanka tłuszczowa, dokładniej adipocyty generuje stan zapalny. Osoby otyłe muszą liczyć się z gwałtowniejszym przebiegiem chorób zapalnych.
Powikłania związane z chorobą Covid-19, nie są spowodowane przez zakażenie wirusem, a nadmierną reakcją układu odpornościowego. Może to prowadzić do rozwinięcia się ciężkiego przebiegu choroby, uszkodzeń tkanek, incydentów zatorowo-zakrzepowych i długoterminowych powikłań (long-Covid syndrom)
REHABILITACJA PO COVID-19
Fizjoterapia u pacjentów po przebytym Covid-19 ma na celu poprawę funkcji oddechowej poprzez:
- zmniejszenie duszności oraz optymalizację utlenienia krwi tętniczej,
- zmniejszenie powikłań,
- zminimalizowanie niepełnosprawności i poprawę jakości życia.
Zakłada indywidualne podejście do pacjenta ze względu na fakt współistnienia innych chorób związanych z układem sercowo-naczyniowym, chorób onkologicznych, metabolicznych i nefrologicznych. W celu uzyskania jak najlepszych efektów terapeutycznych stosujemy takie metody jak:
Jest to metoda fizjoterapeutyczna, która opiera się na dokładnej diagnostyce narządu ruchu i pozwala na dobranie odpowiedniego systemu leczenia. Wykorzystuje takie techniki jak masaż poprzeczny i funkcjonalny, mobilizacje, neuromobilizacje i manipulacje stawowe. Ma na celu przywrócenie pełnej mobilności układu ruchu oraz normalizację napięcia mięśniowego.
Opiera się na ćwiczeniach (oddech kontrolowany, pozycje ułożeniowe, oczyszczanie drzewa oskrzelowego) i technikach manualnych (sprężynowanie klatki piersiowej, techniki recoil itp.., które poprawiają ruchomość klatki piersiowej, funkcje przepony i wymianę gazową, zwiększają siłę mięśni oddechowych, regulują oddech oraz zmniejszają uczucie duszności.
Poprawia metabolizm, przywraca właściwe napięcie, przepływ krwi i mobilność organów wewnętrznych, rozluźnia struktury jamy brzusznej. Terapia ta wpływa na powięź, naczynia krwionośne, nerwy i stawy. Według twórcy tej metody J.P Barral’a nieprawidłowości w obrębie narządów wewnętrznych wpływa na zaburzenie czynności układu ruchu.
Dzięki odpowiedniej diagnostyce i dobranie odpowiedniego zestawu ćwiczeń siłowych i wytrzymałościowych pacjent będzie mógł w bezpieczny sposób odbuduje zaburzone funkcje i wróci do pełnej aktywności sportowej.
Metody te opierają się na stymulowaniu odpowiednich punktów akupunkturowych poprzez ucisk lub wprowadzenie igły i udrożnieniu meridianów, wzmocnieniu odporności organizmu i regulacji YIN i YANG.
Metoda wykorzystywana w celu rozluźnienia punktów o największym napięciu i bolesności zlokalizowanych w tkance mięśniowej. Do tego stosowane są cienkie igły (podobne do igieł akupunkturowych) o różniej długości. Skuteczna metoda w leczeniu wielu schorzeń układu ruchu i bólach głowy.